مقدمه

رایج ترین سیستم اتصال بین تجهیزات و شبکه اصلی در حال حاضر وای.فای WiFi است اما سیستم شبکه مش wireless mesh نیز در این میان طرفداران خود را دارد.

اولین سئوال این است که چرا بایستی به سراغ شبکه مش بی سیم برویم؟

حتما برای شما هم پیش آمده که در یک ساختمان با اتاق های مختلف در صورتی که از منبع اصلی وای.فای دور شوید اتصال شما ضعیف و به تدریج کلا قطع میشود. اما راهکار چیست؟ ساده ترین و مطمئن ترین راه برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلاتی در ساختمان های بزرگ استفاده از شبکه مش است.

سیستم مش در واقع از چند ایستگاه تشکیل شده که همه آنها مانند گره به هم متصل هستند. در واقع هر یک از این دستگاه های روتر یک گره در شبکه مش هستند و زمانی که شما در یک ساختمان بزرگ از یک گره دور میشوید به گره نزدیک تر متصل خواهید شد و بدین ترتیب کیفیت اتصال شبکه شما افت نخواهد کرد.

دقت داشته باشید برای استفاده از اتصال به روش مش بایستی روتر و تجهیزات با استاندارد مش را تهیه و تنظیم نمایید. خوشبختانه تنظیم یک شبکه مش حتی از تنظیمات شبکه وای.فای تنظیمات ساده تری دارد و در زمان نسبتا کوتاهی قادر به راه اندازی شبکه مش خواهید بود.

روترهای جدید مش نیز به صورت دو و سه کاناله در بازار موجود هستند که قطعا سرعت و کیفیت بالاتری را نسبت به روترهای تک کاناله ارائه میکنند. سرعت انتقال در روترهای فعلی حتی برای مشاهده فیلم های با کیفیت 4K و انجام بازی های آنلاین نیز مناسب است.